Základní rozdělení vůní parfémů

Používáním parfému můžete u druhých lidí vyvolat různé pocity nebo dokonce i touhy. Jednotlivé vůně parfémů vyjadřuji i charakter osobnosti, náladu anebo módní styl.

Parfémy rozdělujeme hned z několika hledisek, například dle základního rozdělení, a to na dámské, pánské a dnes velmi oblíbené unisex parfémy. Význam parfémů unisex, spočívá v tom, že jsou vhodné jak pro dámskou, tak i pánskou klientelu. Jejich vůně je univerzální, hodící se jak k drsnému muži, tak i zástupkyním něžného pohlaví. Výrobci těchto parfémů jsou např. Acqua di Parma, Miller Harris, Montale, Tom Ford.

Důležité je i rozdělení pojmu parfém, který se používá ve spojitosti jak s parfémovanými vodami, kolínskou vodou nebo toaletní vodou. Kvalita parfému se odvíjí od toho, kolik vonných esencí obsahuje. To znamená, čím více procent vonných esencí se v parfému nachází, tím je kvalitnější a tak i déle vydrží. Vůně parfémů jsou rozdělené na hlavní kategorie vonných esencí, jako jsou:

Květinové vůně

Květinové vůně tvoří jedno z největších skupin vůní parfémů. Typickými jsou např. růže, jasmín, fialka, konvalinka, kosatec, břečťan, tuberóza a další. Květiny jsou většinou spíše přísadami dámských parfémů, ale objevují se i v kombinacích pánských vůní. Květinové parfémy se zpravidla kombinují s orientálními, ovocnými nebo aldehydovými vůněmi a vytváří, tak vlastní podskupiny. Pokud je parfém složen jen z převážně jedné květiny jedná se o tzv. soliflory, zdůrazňující především jednu složku vůně a jsou typické především pro parfémy niche.

Typicky květinovými vůněmi jsou např. Chanel No. 5, Dolce & Gabbana The One, nebo francouzská značka nikových (niche) parfémů, L’Artisan Parfume Drole de Rose.

 

Ovocné vůně

Ovocné vůně jsou spolu s kombinací květin, častou vůní všech dámských parfémů. I když by se mohlo zdát, že sladkými ovocnými vůněmi je trh s kosmetikou přehlcen, není tomu pravdou, a co víc výrobci nás stále překvapují svými vytříbenými a luxusními parfémy právě ze zmiňovaných řad, ovocných vůní. Typickými ingrediencemi jsou jahoda, jablko, pomeranč, mandarinka, meruňka, meloun a mnoho dalších.

Podle francouzské klasifikace lze ovocné vůně rozdělovat na květinově ovocné, květinové ovocné dřevité, květinové ovocné orientální, ovocné dřevité a chyprové ovocné.

Ovocné parfémy jsou např. Lolita Lempicka Si Lolita, Dior Poison nebo Dior J’adore, Beyoncé Heat, Guess Guess, Hugo Boss Orange a mnoho dalších.

 

Citrusové vůně parfémů

Citrusové vůně jsou v podstatě podkategorií ovocných vůní, zastávají ale velký význam ve výrobě parfému a tak tvoří svou vlastní samostatnou kategorii vůní parfémů. Citrusové vůně jsou vynikající pro typicky výraznou a svěží esenci, často s lehce nahořklými podtóny aromatu citrusových plodů. Pro parfémy se nejčastěji využívají citróny, pomeranče, bergamot, limetky apod. Jsou typickou ingrediencí dámských vůní, jako jsou např. DKNY Be delicious, Versace Versense nebo Cerruti 1881 pour Femme, ale i pánských vůní např. Versace Pour Homme nebo unisex vůně Calvin Klein One Summer. Nejčastěji jsou kombinovány s tóny dřevitými a květinovými.

 

Chyprové (cypřišové) vůně

Cypřišové vůně jsou často extravagantní a sušší, obsahují především vybrané esence z bergamotu, pačule a dubového mechu. Hodí se pro celodenní použití, mají poměrně dlouhodobou výdrž. Jejich využití je všestranné, a tak se vyrábí parfémy cypřišových vůní dámských i pánských. Často jsou kombinovány s květinovými a citrusovými tóny. Klasickými vůněmi parfémů tohoto typu je např. Miss Dior z řad kolekce parfémů pro ženy od Christiana Diora.

 

Dřevité vůně

Dřevité vůně označujeme takové vůně, v kterých převládají tóny dřeva, jako je santalové dřevo, světlé, tmavé nebo růžové, cedrové atd. Jsou spíše charakteristické pro pánské vůně parfémů a obvykle se kombinují s citrusovými, kořeněnými, ale i květinovými a orientálními esencemi. Parfémy, které obsahují příjemné dřevité tóny s kombinací květin, jsou pánské vůně Christian Lacroix a to především parfém Avon Christian Lacroix Nuit for Him nebo parfém Salvador Dali Laguna Homme, který je doplněn o osvěžující esenci tropických citrusů. Pro dámy je skvělou volbou například parfém Lancome Cuir De Lancome, který díky své kompozici vytváří dokonale dřevitou vůni.

 

Orientální vůně

Orientální vůně jsou oblíbené u dámských i pánských parfémů. Jsou charakteristické intenzivními tóny, které jsou spíše těžké. Hodí se pro vůně parfémů, které mají za cíl vyvolat pocity smyslnosti, touhy a tajemna. Typickými esencemi orientálních vůní jsou různé druhy koření, ambry, pudru, pižma, vanilky apod. Jsou vhodné především v chladnějších dnech, jako jsou na podzim a v zimě. Z řad dámských parfémů zaměřených na orientální vůně je např. Montale Oriental Flowers , která je velice kvalitní a příjemně vonící parfémovaná voda z řad parfému niche. Dále jsou to Bvlgari Jasmin Noir pro ženy anebo pro muže Yves Saint Laurent La Nuit de L’Homme.

 

Kožené vůně

Kožené vůně představují kategorii vůně parfémů imitující kůže a jsou vhodné spíše pro užívání v chladnějším počasí. Především se používají pro pánské parfémy, často v kombinaci s vůněmi dřevěnými, orientálními, ale i květinovými a ovocnými. U dámských kožených vůní parfémů, jsou nejčastější kombinací květinové nebo cypřišové tóny. Oblíbeným je např. Christian Lacroix Tumulte pour Homme pro muže a velice povedeným parfémem pro ženy s orientální esencí je např. Loewe Aura.